3 min

Nejvyšší soud: SVJ nemůže omezit Airbnb

Nejvyšší soud zhruba před měsícem rozhodl, že SVJ nemůže ve svých stanovách zakázat či omezit provozování Airbnb v domě.

Snaha pražských společenství vlastníků jednotek o zakázání provozování krátkodobého pronájmu v bytech pomocí úpravy stanov narazila u soudu.

SVJ nemůže omezovat Airbnb

Nejvyšší soud rozhodl, že SVJ nemohou ve svých stanovách omezovat vlastníky jednotek, pokud chtějí svůj byt krátkodobě pronajímat.

Uvedl, že stanovy se musí držet v mezích kompetencí společenství vlastníků, což je správa, provoz, údržba a opravy domu, jeho společných částí a pozemku. Stanovy podle NS představují základní dokument, jímž se řídí vnitřní poměry společenství – právo účasti na shromáždění, právo hlasovat, být volen do orgánů společenství nebo povinnost ručit za dluhy společenství.

Proto prostřednictvím stanov nelze omezovat vlastnické právo majitelů bytových jednotek na užívání jejich bytu, i když slouží k ubytování turistů. Toto rozhodnutí NS samozřejmě neovlivňuje ostatní povinnosti provozovatele krátkodobých pronájmů.

Rozhodne-li shromáždění společenství vlastníků prostřednictvím stanov o omezení vlastnického práva vlastníků jednotek ohledně užívání bytu, jde o rozhodnutí, které bylo přijato v záležitosti, o které tento orgán nemá působnost rozhodnout, a hledí se na něj, jako by nebylo přijato.

Jak to začalo

Verdikt nejvyšší instance vychází z konkrétního sporu ve společenství vlastníků v domě na Praze 1. Spoluvlastníci zakázali sousedovi krátkodobé pronájmy. Společenství vlastníků jednotek odsouhlasilo stanovy, podle kterých ubytování pro turisty musí povolit všichni členové SVJ.

Majitel bytu, který provozoval ubytovací služby, podal žalobu na Městský soud v Praze s návrhem na určení neplatnosti rozhodnutí o nových stanovách, ale spor v první instanci prohrál.

Městský soud v Praze se postavil na stranu společenství vlastníků a uvedl, že pokud jeden z majitelů vykonává své vlastnické právo způsobem, který negativně ovlivňuje ostatní, není v rozporu s právními předpisy, pokud zbývající vlastníci prostřednictvím nejvyššího orgánu společenství jeho práva omezí. Zkrátka, Městský soud v Praze nepravomocně řekl, že společenství vlastníků krátkodobé pronájmy za určitých okolností omezit může.

Majitel se však neuklidnil a následně uspěl u Vrchního soudu. SVJ podalo dovolání, které NS zamítl. Jak vrchní soud, tak nejvyšší instance uvedly alternativní možnosti, jak by mohli spoluvlastníci postupovat, když ubytovací služby v domě vedou k dlouhodobému narušování klidu a pořádku.

Co z toho plyne

Je to dobrá zpráva pro provozovatele krátkodobých pronájmu – teď společenství vlastníků nemůže omezit vlastnická práva majitelů bytových jednotek. Nicméně, stále existuje spousta návrhů na omezení či plošné zakázání provozování ubytovacích služeb v bytech. Je otázka času a lobování, kdy ke změně legislativy dojde.

Toto rozhodnutí Nejvyššího soudu samozřejmě neřeší podstatný problém – zajištění mírového soužití obyvatel a turistů. Je to na provozovatelích ubytovacích služeb, aby udělali vše možné, aby pobyt jejich zákazníků nerušil sousedy a neomezoval jejich práva. Existuje několik účinných nástrojů, jak zajistit nerušivý chod provozování Airbnb a dosáhnout tak win-win stavu se sousedy. Jak na to? Přečtěte si náš článek Airbnb vs. Sousedé.

Děkujeme. Slibujeme, že od nás nedostanete žádný spam.
Něco se pokazilo, zkuste prosím znovu.
ozvěte se

Vlastníte byt nebo hledáte investiční nemovitost?

Pomůžeme najít vhodnou nemovitost
Zhodnotíme stávající nemovitost během dne
Odpověď dostanete během
24 hodin
zvolte možnost

Děkujeme.

Odpověď obdržíte během 24 hodin.
Formulář se nepovedlo odeslat. Zkontrolujte prosím všechna políčka a zkuste znovu.